Čočka na kyselo je jeden z těch receptů, které si neseme v genech po generace. Hutná, výživná a přitom překvapivě všestranná. Je to pokrm, který zahřeje v zimě a dodá energii po celý rok. Své místo si drží jak na svátečním stole, tak v běžném jídelníčku.
Pro vegetariány představuje skvělý zdroj bílkovin, pro masožravce zase vynikající přílohu k uzenému masu nebo vejcím. Kyselost octa se tu snoubí se sladkostí restované cibulky a zemitou chutí čočky. Je to prostě combinace, která funguje už staletí. A není divu – čočka patří k nejstarším luštěninám, které lidstvo zná.
Suroviny (4 porce)
- 300 g hnědé čočky
- 2 větší cibule
- 2 lžíce hladké mouky
- 2-3 lžíce octa (dle chuti)
- 2 bobkové listy
- 4 kuličky nového koření
- 2 lžíce sádla (nebo oleje pro vegetariánskou verzi)
- sůl, pepř
- voda na vaření
Postup
- Čočku přebereme a důkladně propláchneme. Na rozdíl od většiny luštěnin ji není třeba namáčet – to je její velká výhoda. Dbáme však na čerstvost čočky, stará se vaří výrazně déle a může se rozvařit.
- V hrnci přivedeme vodu k varu, přidáme čočku, bobkový list a nové koření. Vaříme do měkka asi 20-25 minut. Pozor na přesolení – sůl přidáváme až ke konci vaření, jinak by čočka ztvrdla.
- Mezitím na sádle zpěníme najemno nakrájenou cibuli dozlatova. Tady nespěcháme – dobře orestovaná cibulka je základ chuti. Přisypeme mouku a krátce orestujeme na světlou jíšku.
- Když je čočka měkká, část vývaru si odložíme stranou. Vmícháme jíšku s cibulí a za stálého míchání krátce povaříme. Podle potřeby přiléváme odložený vývar, až dosáhneme požadované konzistence.
- Dochutíme octem, solí a pepřem. Ocet přidáváme postupně – jeho množství je velmi individuální. Necháme ještě 5 minut probublávat na mírném ohni.
Servírování
Na talíři můžeme čočku ozdobit osmaženou cibulkou, kolečkem vajíčka na tvrdo nebo plátkem uzeného masa. Skvěle chutná s domácím kynutým knedlíkem nebo krajícem dobrého chleba. Někdo si rád přidá i trochu strouhaného křenu. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, přeji dobrou chuť!